Fotografia dziecięca

Fotografowanie dzieci – kilka porad

Robienie zdjęć dzieciom jest bardzo ważne gdyż pozwala to na rodziną dokumentację rozwoju naszych pociech. Dzieci szybko rosną i warto od pierwszych chwil ich życia wykonywać różnego rodzaju fotografię. Mimo, iż większość rodziców nie ma pojęcia o technikach fotografowania, to jednak warto przyjrzeć się kilku poradom dzięki którym będzie można zrobić naprawdę ciekawe zdjęcia, wykonać iście profesjonalną pamiątkę na długie lata.

Trzy ważne elementy wpływają na prawidłowe przygotowanie odpowiedniej fotografii dziecięcej. I nie ma tak naprawdę znaczenia rodzaj aparatu, jakość sprzętu. Tutaj rozchodzi się bardziej o kwestie podejścia do dzieci, o przygotowanie całej otoczki.

 

Cisza i spokój najważniejsze czyli nie można dopuścić do sytuacji gdy podczas wykonywania zdjęć dziecko nie będzie spokojne, będzie zdenerwowane lub znudzone. Należy wprowadzić pełen komfort, co ma szczególnie znaczenie przy fotografii wykonywanej niemowlakom. Dla dziecka taka sesja fotograficzna ma być przede wszystkim doskonałą zabawą i warto by rodzice, fotograf w pełni o to zadbał.

Naturalne zachowanie w trakcie sesji fotograficznej. Nie róbmy z dzieci modelek, nie każmy im pozować do zdjęć, nie każmy na zawołanie uśmiechać się. Zdjęcia dzięki takiemu podejściu są w pełni naturalne. Wystarczy sobie porównać to co zrobiono samodzielnie, ze zdjęciami choćby z przedszkola czy szkoły. Tam trudno o pełen naturalizm, widać wielką sztuczność takowych zdjęć.

 

Miejsce w jakim robione są zdjęcia, naturalna scenografia. Trzeba przede wszystkim poszukiwać miejsc jasnych, jeżeli mowa o zdjęciach wykonywanych we wnętrzach. Kiedy przykładowo wnętrza są w ciemnych kolorach to najlepiej poszukiwać miejsca gdzie wpada naturalne oświetlenie, okolic okna. Robiąc zdjęcia należy skupić się wyłącznie na dziecku. Nie tylko jednak zdjęcia twarzy ale również uchwycenie innych części ciała, robienie zbliżeń choćby na rączki czy nóżki ma sens w tym wypadku.